W dzisiejszym świecie, przez większość czasu żyjemy w biegu, nie zastanawiając się nad tym jakie konsekwencje zdrowotne przyniesie nam dotychczasowy tryb życia. Praca siedząca uniemożliwiająca ruch przez większość dnia, praca fizyczna obciążająca stawy oraz ogólne zmęczenie dnia codziennego uniemożliwiają nam zadbanie o kondycję fizyczną, która przekłada się również na zdrowie psychiczne. Tak więc, co należy zrobić, aby poprawić kondycję a co więcej, żeby mieć chęć uprawiać aktywność fizyczną? Przede wszystkim należy zmienić nastawienie na ,,Chcę” a nie na ,,Muszę”.

Zmiana sposobu myślenia oraz dobra organizacja dnia jest pierwszym krokiem ku zmianie dotychczasowego trybu życia na korzystniejszy dla zdrowia. Sport stanie się dla Ciebie nawykiem a nie obowiązkiem.

 

  • Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna dla naszego zdrowia?

Codzienne aktywność fizyczna nie jest jedynie dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, a wręcz przeciwnie, chroni nas przed zwiększaniem wagi i pozwala na utrzymanie stabilnej masy ciała. Co więcej, sport a w szczególności trening oporowy wzmacnia mięśnie oraz sprawia, że ciało jest bardziej sprężyste i zwarte. Regularne ćwiczenia pozwalają nam również wzmacniać gorset mięśniowy, który umożliwia nam prawidłową ,,otwartą” postawę ciała. Odpowiedni dobór ćwiczeń umożliwia również wzmocnienie mięśni głębokich, które odpowiadają przede wszystkim za utrzymanie zwartej sylwetki w pożądanej przez nas pozycji, ale również pomagają nam wykonywać ćwiczenia wielostawowe jak na przykład martwy ciąg. Trening fizyczny dba nie tylko o nasze ciało, ale również o umysł. Po treningu możemy doświadczyć zjawiska ,,świeżego” umysłu, gdyż podczas aktywności fizycznej nasz mózg ,,odpoczywa”. Co więcej, trening stymuluje wydzielanie endorfin (hormony szczęścia), które wpływają na poprawę naszego samopoczucia, gdyż czujemy się po prostu szczęśliwi.

 

  • Do czego prowadzi siedzący tryb życia?

Jednym z najczęstszych przykładów, do czego prowadzi siedzący tryb życia jest nadwaga i jej następstwo, czyli otyłość. Należy wspomnieć, iż otyłość została uznana przez WHO jako oddzielna jednostka chorobowa. Często oprócz siedzącego trybu życia, dochodzi również niezdrowa dieta składająca się z wysoko przetworzonych produktów. Siedzący tryb życia również wpływa negatywnie na nasz układ kostny. Długotrwałe i codzienne siedzenie za biurkiem bez możliwości ruchu, prędzej czy później będzie skutkować bólem kręgosłupa oraz ograniczeniem mobilności w życiu codziennym. Konsekwencją takiego stanu jest zwiększone ryzyko urazów w wieku podeszłym. Pamiętajmy, że ciało w ciągłym zastoju cierpi i brak ruchu nie tylko zwiększy wśród nas ryzyko nadwagi i otyłości, ale również: zaburzenie przepływu krwi w kończynach, zwyrodnienia kręgosłupa, a w szczególności dolnego odcinka oraz ryzyko wystąpienia żylaków. Siedzący tryb życia wpływa również negatywnie na nasz układ pokarmowy. Konsekwencją takiego stanu są zaparcia, które pojawiają się w wyniku osłabienia ruchów perystaltycznych jelit, którym w dużej mierze pomaga właśnie ruch.

 

  • Od jakiej aktywności najlepiej zacząć?

To od jakiej aktywności zaczniesz zależy przede wszystkim od tego czy wracasz do treningów po dłuższej przerwie czy nigdy nie ćwiczyłeś i chcesz teraz zacząć pierwszy raz. Jeśli należysz do pierwszej grupy osób (wracający do treningów po przerwie) zacznij od lekkich ćwiczeń siłowych/interwałowych bądź cardio i spokojnie w miarę zdobywania sił zwiększaj intensywność/opór w trakcie treningu aż dojdziesz do efektów sprzed przerwy. Jeśli jest to Twój początek przygody ze sportem zacznij od regularnych długich spacerów, minimum 45 minut dziennie w tempie, które pozwoli Ci się zmęczyć (spocić). Możesz spacery przeplatać również basenem. Postaraj się, aby aktywność fizyczna stała się dla Ciebie nawykiem, czymś co sprawia Ci przyjemność. Dobrym wyborem będzie również wybór siłowni, na której pod wpływem treningu oporowego nie tylko będziesz tracić zbędne kilogramy (lub je zwiększać w procesie budowania masy mięśniowej) ale również skupisz się na elastyczności swojej skóry i na jej jakości, gdy ciało będzie się zmieniać pod wpływem treningu. Pamiętaj jednak, aby do treningu siłowego podchodzić z głową, jeśli jest to Twój pierwszy raz z siłownią zasięgnij pomocy trenera personalnego, który ułoży dla Ciebie plan treningowy i w sposób fachowy pomoże Ci wypracować odpowiednie wzorce ruchowe.

  • Kiedy najlepiej ćwiczyć, rano czy wieczorem?

Niezaprzeczalnym faktem jest, iż rano posiadamy największe zasoby energii. Nasz organizm dopiero się obudził i jest pełen sił do pracy. Dlatego też idealnym wyborem jest trening rano. Wraz ze zbliżającym się popołudniem, wieczorem, nasz organizm wyczerpuje swoje rezerwy energii i szykuje się na wypoczynek. Pamiętajmy jednak, iż codzienność nie zawsze pozwala nam na aktywność fizyczną rano bądź po prostu nie lubimy ćwiczyć rano. W związku z tym najważniejsze jest Twoje samopoczucie i radość z treningu. Jeśli nie możesz ćwiczyć rano lub nie lubisz ćwiczyć rano, to lepiej zrobić trening po południu/ wieczorem niż nie zrobić go wcale.

 

 

Opracowała:

 

dietetyk kliniczny, trener personalny – Agnieszka Kaszuba-Czana