Zrobienie zakwasu z buraków jest bardzo proste. Jeśli już opanuje się  podstawy to można zacząć się bawić i całe kiszenie urozmaicać i dokładać kolejne elementy.

ALE WŁAŚCIWIE……DLACZEGO ZAKWAS? CZYLI…właściwości lecznicze

Zakwas z buraków ma dużą zawartość witaminy C, a wiec wpływa na podniesienie odporności. Wzmacnia układ krwionośny, reguluje ciśnienie krwi i poziom cholesterolu oraz poprawia przyswajalność żelaza. Zakwas z buraków czyni wiele dobrodziejstw w naszym organizmie. Posiada właściwości anty anemiczne ponieważ przyczynia się do zwiększenia czerwonych ciałek krwi, wspomaga leczenie białaczki, oczyszcza organizm. Ze względu na zawartość bakterii kwasu mlekowego jest naturalnym probiotykiem.  Ma wpływ na tworzenie kolagenu więc działa również ujędrniająco, przeciwzmarszczkowo i napinająco na skórę. Picie buraczanego zakwasu w bezpieczny sposób poprawia nam parametry krwi na przykład podczas ciąży, czy karmienia piersią. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Sok z kiszonego buraka przyspiesza wydalanie z organizmu kwasu moczowego. Tego rodzaju detoksykacja stanowi profilaktykę kamicy nerkowej oraz wspiera leczenie chorób reumatycznych. W soku znajdziemy wiele witaminy i minerałów m.in A, C, E, K oraz witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy, witamina B3 lub inaczej PP); wapń, potas, żelazo, magnez oraz fosfor

WAŻNE

Zakwas z buraków jest rozwiązaniem dla osób z cukrzycą, którzy powinni unikać jedzenia gotowanych buraków, ponieważ ich indeks glikemiczny jest wysoki, co skutkuje dużym i szybkim wzrostem stężenia glukozy we krwi. Bakterie fermentacyjne z powodzeniem przerobią zawarty w burakach cukier.

CIEKAWE

W burakach zawarty jest naturalny barwnik betanina tzw. czerwień buraczana, która jest całkowicie usuwana wraz z moczem ale ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

 

ALE JAK……

Do przygotowania zakwasu buraczanego potrzebujemy przede wszystkim chęci i buraków 😊

Jesteśmy w stanie go zrobić w każdym szklanym lub glinianym naczyniu. Ja osobiście robię go w 5 litrowym szklanym słoju. Najlepsze będą  własne buraczki lub z pewnego źródła gdzie nie były pryskane.  Mimo to dobrze jest przeprowadzać kąpiel buraczków za pomocą ozonatora w celu pozbycia się pestycydów.  Po tej czynności możemy śmiało zabrać do pracy. Wkładam do słoja obrane (nie jest to konieczne) i pokrojone w plastry buraki, według uznania można dodać czosnek, marchewkę, jabłko, kminek, gorczyce, liść laurowy, ziele angielskie, korzeń chrzanu itp. Całość zalewamy przefiltrowaną, osoloną wodą (1 łyżka na litr wody) tak aby buraki nie wystawały poza powierzchnie wody. Aby fermentacja przebiegła szybciej wystarczy dodać 2 łyżki zalewy z już przefermentowanych warzyw np. z ogórków kiszonych, kapusty kiszonej lub wcześniejszego zakwasu z buraków. Odstawiamy na okres minimum 7 dni w pamiętając o codziennym mieszaniu zakwasu aby nie spleśniał wtedy niestety będziemy musieli wylać przygotowany zakwas. Ważne jest aby wszystkie dodane produkty były zanurzone w zalewie. Im dłużej postoi tym smak będzie ostrzejszy i bardziej wyraźny.

CO DALEJ

Zakwas przecedzamy i pijemy minimum szklankę dziennie. Przecedzony zakwas przechowywać można 3/4 miesiące w lodówce.Pozostałe buraki świetnie nadają się do sałatki lub starte na grubej tarce posłużą jako dodatek do mięsa na drugie danie.

Roksana Kawka